Život aristokratických dětí

Po dvou stech letech se na hlučínském zámku opět usídlila aristokracie. A nejen tak ledajaká. Z celého království sem přijely hračky šlechtických dětí, aby mohly být prezentovány na výstavě o výchově a vzdělávání urozených dětí od jejich narození až po dospělost. Už v raném věku se odlišoval svět chlapců a dívek jak při hře, tak při výuce a dalších činnostech. Nároky na vzdělání byly vysoké, právě tak jako na budování morálních a náboženských hodnot. Exponáty, které jsou na výstavě k vidění, jsou zcela autentické a často velmi vzácné. Návštěvníci uvidí technické hračky z přelomu 19. a 20. století, historické učební pomůcky a sportovní potřeby, puzzle z roku 1880 nebo naučné a vzdělávací stolní hry. Dívky jistě zaujmou malé porcelánové servisy i celé kuchyňky. Zajímavé pro současné děti bude zjištění, že bohaté děti byly často velmi přísně vedeny a pamlsky dostávaly jen občas a za odměnu. Zcela běžně se domluvily několika jazyky, a ještě zvládaly společenské chování. Výstava bude k vidění na hlučínském zámku od 3. 12. tohoto roku a potrvá až do 4. 2. 2018.