CZ DE

Vojtěch Kubašta: Geniální prostorová ilustrace

Snad každý z nás se někdy setkal s prostorovými papírovými vystřihovánkami – betlémy či pohádkovými knížkami, které lze jednoduše rozložit do trojrozměrné podoby a pohybem prstů „oživovat“ jednotlivé výjevy. Málokdo však dnes u nás zná autora těchto důmyslných a milých dětských knížek. Vojtěch Kubašta byl ilustrátorem a zároveň geniálním tvůrcem prostorových knížek, panoramatických pohlednic, vystřihovánek a dalších. Je paradoxní, že ve světě se proslavil víc než ve vlasti. Jeho díla se totiž v milionových nákladech exportovala do ciziny, zatímco doma byla spíše podpultovým zbožím. Výstavu prostorových obrázků Vojtěcha Kubašty nyní ve spolupráci s Letohrádkem Mitrovských přináší Muzeum Hlučínska. Celkem se představí více než 150 originálních ilustrací, ať již půjde o betlémy, dioramata, dětské knihy, či prostorové pohlednice. Nejstarší z prezentovaných předmětů pochází z konce čtyřicátých let. Zajímavostí je, že na výstavě budou k vidění i knihy v nejrůznějších jazykových mutacích. Namátkou zmiňme alespoň pohádkové knížky v japonštině, korejštině, arabštině, maďarštině, nebo nizozemštině. Nebudou chybět ani ilustrace, které Kubašta vytvořil pro studium Walta Disneyho. Výstava zachycuje v podstatě celé období autorovy tvorby. Nejmladší z vystavených artefaktů vytvořil Vojtěch Kubašta nedlouho před svou smrtí v roce 1992. Součástí je také interaktivní koutek s vánoční hrou. Výstava je k vidění na hlučínském zámku od 4. prosince do 3. února 2019.

Sběratelem exponátů je MgA. Jan Maroušek.

 

 

Vojtěch Kubašta (1914-1992)

Vystudovaný architekt začínal svoji kariéru světoznámého ilustrátora v průběhu druhé světové války – nejprve jednoduchými dětskými obrázky na kartičkách. Po té následovaly dětské knížky jako Národní pohádky od K. J. Erbena, Nejkrásnější pohádky od B. Němcové, Veselé vyprávění dětem od V. Buriana, Ježek Pícháček nebo Zvířátka a sedm loupežníků od Č. Sováka či leporelo Ples na paloučku od D. Hajské. Další zakázky na sebe nenechaly dlouho čekat: ilustrování prvního českého vydání Medvídka PÚ, předsádka k Babičce, Valašské pohádky, Pohádky tisíce a jedné noci a kompletní edice anglo-americké knihovny nakladatelství Aventinum. Výjimečné prostorové vidění autora, v době, kdy neexistovaly letecké snímky, představují luxusní grafické listy s pražskou architektonickou chloubou, viděnou z horního pohledu. Zajímavá je jistě práce pro Československou obchodní komoru, pro kterou vytváří bezpočet reklam k českým výrobkům určeným na export. Někdy za pomoci jednoduché pohádky, jindy s využitím prostorového mechanismu propaguje značky jako Lada, Tesla, Pilsner Urquell, Koh-i-noor a další.

 

V roce 1953 představuje Kubašta v nakladatelství Artia svou první prostorovou knihu, jejíž systém dotáhl časem k naprosté dokonalosti přidáním pohyblivých /mechanických/ prvků. Jeho trojrozměrná kniha (pop-up) slaví ohromné úspěchy. Bylo vytvořeno 22 jazykových mutací, které vyšly v milionových nákladech /velký zájem měl např. arabský a asijský trh; kniha Jak Kolumbus objevil Ameriku se stala školní pomůckou v Japonsku/. Jednotný formát knih je 20,5 x 26,5 cm. Konstrukční princip spočíval ve vyříznutí a prolomení papíru do protichůdného úhlu. Otevřením dvoulistu vystoupí zadní část do popředí a vznikne tak trojrozměrný prostor. Bonusem se stávaly pohyblivé výřezy přímo v rozevřených scénách. Mezi nejznámější patří klasické tituly Jeníček a Mařenka, Zlatovláska, Sněhurka, Šípková Růženka, Tři medvídci, Tři prasátka a další. Technicky nejpropracovanější byla edice TIP a TOP se dvěma chlapci objevovateli. O velkém nadání tvůrce svědčí i anonymní práce pro společnost Walt Disney (5 knižních titulů – např. Mickey Mouse, Bambi, 101 dalmatinů ad.). Někdy se změnil rozměr knihy, jindy zase byla zjednodušena pohyblivost pro úplně malého čtenáře. Časem vytvořil typ prostorové knihy, který se dal rozevřít do 180°. Tím se z knížky stala hračka. Výroba knih byla technologicky velice náročná, i z toho důvodu byla většina prostorových knih určena pro devizový trh. Do rukou českých dětí se dostaly poměrně výjimečně. Více známé jsou u nás Kubaštovy betlémy (17 druhů), rozevírací i klasické pohlednice a kultovní dětská kniha Cvrček a mravenci.

Vojtěch Kubašta zemřel v nedožitých 78 letech na Dobříši.

Fotogalerie

Vypůjčení výstavy