Vládci noci

Hlučínský zámek už zažil ledasco – v jeho zdech žila paní kněžna, vojenská posádka, úředníci i učni. Nyní se zde ovšem zabydlela divoká zvěř. Nejedná se přitom o živá zvířata, nýbrž o zdařilé dermoplastické preparáty, které jsou součástí originální výstavy Vládci noci. Jak již napovídá samotný název, přibližuje výstava svět živočichů, jejichž aktivita začíná za soumraku a vrcholí v noci. Muzeum se tak proměnilo v přirozené prostředí těchto zvířat a návštěvník si musí projít mokřadem, lesem, loukou, ale i obyčejným vesnickým dvorkem. To vše odhalí v úplné tmě pouze za svitu baterky, neboť co by to bylo za výstavu o nočním životě, kdyby se odehrávala za denního světla? Smyslem výstavy je nejen přinést nevšední zážitek, ale především informovat veřejnost o pestrosti nočního života a faktorech, které zvířata v dnešní rozvinuté civilizaci ohrožují. Návštěvník se tak dozví, jak dalekosáhlý problém představuje světelný smog, nebo kolik lesní zvěře zahyne ročně pod koly aut. Na výstavě se představí více než 50 živočišných druhů, jež do Hlučína zavítaly téměř z celého Českého Slezska, ba i z Moravy. Preparáty ochotně zapůjčilo Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Muzeum v Bruntále, Muzeum Kroměřížska, Muzeum Novojičínska, Muzeum Těšínska, Natura Opava, Ostravské muzeum a Slezské zemské muzeum a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Výstava bude k vidění v Muzeu Hlučínska až do 10. listopadu 2019.

Foto: Kamil Vitásek