Udělej si sám

Nabíječka tužkových baterií, svářečka folií, nebo třeba motorová pila – co nebylo k sehnání, to si vyráběli kutilové sami. O tom, že vynalézavost českých kutilů nezná hranic, se můžete přesvědčit na nové výstavě v Muzeu Hlučínska.

V únoru se do muzea nastěhovaly nejrůznější kutilské výrobky ze sbírek Milana Říhy a Kateřiny Kalendové, manželky televizního kutila Přemka Podlahy. Na výstavě bude k vidění okolo sto čtyřiceti exponátů. V muzeu ale návštěvníci nenajdou jen výrobky nutné pro práci na zahradě, či v domácnosti, ale i předměty dekorativního charakteru, hračky nebo elektroniku. Může se to zdát neuvěřitelné, ale kutilové si dokázali vlastními silami vyrobit komplikované přístroje jako například elektrickou kytaru, mixážní pult, či pohyblivý betlém. „Součástí výstavy jsou také věci ze sbírky Přemka Podlahy. Mnohé vynálezy mu posílali jeho televizní diváci,“ láká na výstavu také Metoděj Chrástecký, ředitel Muzea. „Možná si někteří pamatují na slavný Receptář, ve kterém se objevily nejrůznější zlepšováky. Za všechny bych zmínil alespoň držák na rohlíky, originální pastičky na myši, nebo třeba smeták na hokejce,“ dodává. Nová výstava obsahuje i různé výstřelky.  Některé z nich jsou tak jedinečné, že existují pravděpodobně jen v jednom exempláři. Mezi tyto originály lze zařadit reproduktorovou soustavu z pivních sudů, či ořezávátko na výrobu zubů do hrábí. „Pokud váháte, jestli tato expozice bude bavit i něžné pohlaví, tak se nenechte zmást. Zkušenosti muzeí, ve kterých kutilská výstava již proběhla, ukazují, že k nejvděčnějším návštěvníkům patří právě dámy,“ vysvětlil majitel sbírky Milan Říha.