Lucemburské opráski

Za pět let své existence se internetový komiks Opráski sčeskí historje stal fenoménem. Jeho knižní zpracování patří k bestsellerům a samotný komiks se dočkal dokonce vlastní výstavy v Národním muzeu.

Nyní slavný komiks zavítá vůbec poprvé do Moravskoslezského kraje. Muzeum Hlučínska totiž připravilo ve spolupráci s Muzeem města Brna výstavu Lucemburské opráski, která prostřednictvím kultovního komiksu přibližuje panování Lucemburků na Moravě. Téma je zásluhou Palackého, Jiráska a dalších veřejnosti téměř neznámé, v českém dějepisu na něj zkrátka nezbylo místo. Proto by si výstavu neměli nechat ujít příznivci lokálních dějin stejně jako milovníci humoru. Ostrovtipem totiž Opráski nešetří. Historie je v jejich podání zábavná a hravá. Někoho možná zarazí poněkud svébytné nakládání s českým jazykem – to však k Opráskům neodmyslitelně patří. Výstavou kultovního komiksu Muzeum Hlučínska naplňuje myšlenku prezentovat opomíjené součásti českých dějin. Na slezské Přemyslovce tak symbolicky navážou moravští Lucemburkové. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program pro školy. Výstava Lucemburské opráski potrvá v Muzeu Hlučínska od 20. února do 8. května.