Hlučín v proměnách času

Ve čtvrtek 23. června byla v Muzeu Hlučínska otevřena dlouho očekávaná výstava Hlučín v proměnách času. V předvečer zahájení hlavních oslav se tak veřejnost dočkala mimořádného kulturního počinu, který byl od ledna s napětím očekáván. Na výstavě byla prezentována zcela unikátní a dosud nezveřejněná kolekce historických fotografií mapujících vývoj Hlučína od konce 19. století po současnost. Kromě snímků se však návštěvníci mohou těšit také na několik zajímavých obrazů od místních umělců, jež svérázně zachycují naše město a jeho nejrůznější zákoutí. „Výstava Hlučín v proměnách času není bezmyšlenkovitě naskládaným sledem fotografií, jak by se některým možná mohlo zdát, ale naopak tematizuje proměnu městského prostoru v čase fotografie,“ zdůraznil grafik Vladimír Kotek a jedním dechem dodal: „Každý výstavní panel rozehrává příběh určité lokality. Jakkoliv se rozmístění fotografií může zdát nahodilým, má svou pevnou logiku.“ Z exponátů pak jsou na výstavě přítomny jen ty, které mají něco společného s časem. Jejich úkolem je symbolizovat tento fenomén, zatímco prostor bude přítomen na snímcích. „Mohu prozradit, že v muzeu bude nyní k vidění unikátní hodinový stroj, který 30 let odměřoval z podkroví radnice čas našemu městu. Je plně funkční a návštěvníci jej tedy budou moci spatřit v provozu,“ dodal ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký. Fotografická výstava by mohla nést podtitul „Hlučíňané sobě,“ neboť byla uskutečněna jen díky ochotným občanům Hlučína, kteří muzeu zapůjčili nebo darovali své snímky či obrazy. „Ještě jednou bych na tomto místě chtěl vyjádřit obrovský dík všem, kteří nám s přípravou jakkoliv pomohli. Myslím, že se nám podařilo společně vytvořit důstojný počin,“ zakončil Metoděj Chrástecký.