Fenomén IGRÁČEK

Nová výstava Fenomén IGRÁČEK představí v Muzeu Hlučínska profesi, která je městu více než vlastní. Originálního IGRÁČKA z dílny Miroslava Svobody mohou návštěvníci vidět jako hraničáře, vojáka 4. hraničářského pluku, který v Hlučíně sídlil, a císaře Viléma. Oba mají k městu úzký vztah. Hlučín byl v letech 1742–1920 součástí německého státu. Postava císaře Viléma tedy symbolizuje německou minulost města. Sám císař dokonce Hlučínsko třikrát navštívil. Oproti tomu hraničář připomíná prvorepublikovou éru, kdy v okolí města vznikal mohutný systém železobetonových fortifikací. Jednalo se o vůbec první opevňovanou oblast v rámci meziválečného Československa. V samotném městě pak byly postaveny kasárny pro vojáky hraničářského pluku, kteří měli budované pevnosti bránit. „Výstava Fenomén IGRÁČEK se opět přesouvá do Slezska. Za více jak sedm let svého putování navštívila více než šedesát míst,“ uvedl Zdeněk Rauš, kurátor výstavy a jedním dechem dodal: „Všude se doposud setkala s úspěchem jak u dětí, tak i jejich rodičů. Někteří zavzpomínali, jakého kdo měl IGRÁČKA, když byl malý. Někteří se s nimi pochlubili i na výstavě. Budu rád, když výstava v Hlučíně bude stejně úspěšná.“ Výstava zde bude k vidění od 6. června a potrvá do 19. srpna tohoto roku. Návštěvníci se mohou těšit na celou řadu IGRÁČKŮ nejrůznějšího charakteru. Nebudou chybět IGRÁČCI stavaři, dělníci, ale ani princezny a rytíři. Součástí výstavy je i dětská herna. Výstava Fenomén IGRÁČEK o současnosti, vývoji a historii výroby této hračky je pořádaná ve spolupráci s českou firmou EFKO - karton, s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí, a Technickým muzeem v Brně.