Dámy a pánové, držte si klobouky

Až do 9. června potrvá v Muzeu Hlučínska výstava podivuhodných klobouků a pokrývek hlavy s názvem Dámy a pánové, držte si klobouky! Na výstavě je prezentováno více než 100 klobouků, prostřednictvím kterých je zachycen jak průřez vývojem pokrývek hlavy za posledních 200 let, tak i rozličnost forem tvarů a materiálů. Vystavované exponáty zachycují dámskou i pánskou módu, profesní pokrývky, vojenské přilby a čepice, ale také náboženské pokrývky (kardinálský klobouk, kvadrátky, čepice rabína), nebo klobouky z různých koutů světa (Indonésie, Mongolsko, Čína, Mexiko, USA, latinská Amerika, Uzbekistán). Velkou zvláštností jsou pak pokrývky hlavy vyrobené z netradičních materiálů. Návštěvník si tak bude moci prohlédnout klobouky z choroše, smrkové kůry, lesní trávy, nebo z rákosu. Na výstavě jsou zařazeny i klobouky známých osobností (divadelní přilba Vlastimila Harapese, klobouk arcibiskupa Lva Skrbenského z Hříště), avšak největší raritou jsou klobouky a čepice tří československých prezidentů, kteří navštívili Hlučín (Masaryk, Beneš, Svoboda). Součástí výstavy je také fotokoutek, kde si návštěvníci mohou některé klobouky sami vyzkoušet. Výstava byla realizována ve spolupráci s Muzeem Novojičínska.

Výstava je otevřena denně kromě soboty. Ve všední den od 8:30 – 12:00, a pak od 13 do 17 hodin. V neděli od 9 až 11:30, a pak 14 až 17 hodin.