Ovoce

Ovoce dnes vnímáme především jako čerstvou pochutinu, kterou si můžeme vychutnat kdykoliv se nám zlíbí. V současném zrychleném, komercionalizovaném a přetechnizovaném světě by se chtělo uvěřit, že ovoce vyrůstá v obchodních regálech. Málokdo přitom ví, jak vypěstovat kvalitní plody, a ještě méně lidí je dokáže dlouhodobě uchovat. Muzeum Hlučínska proto připravilo výstavu, která tematizuje ovoce nejen z pohledu biologie, ale také jako kulturní fenomén. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi starou a krajovou odrůdou, jaké ovocné stromy dříve na Hlučínsku rostly, nebo zjistíte, že sad je velice rozmanitý ekosystém, ve kterém žije množství zvířat a hmyzu. Ukážeme vám, co vše obnáší péče o ovocný strom nebo jak správně sušit ovoce. Zejména mužští návštěvníci ocení část věnovanou kvašení a pálení alkoholu. Dámám přijdou vhod recepty z ovoce i jeho kuchyňské zpracování. Děti si na interaktivních modelech vyzkoušejí řadu činností spojených se zužitkováním ovocných plodů. Zabaví se i v hracím koutku, kde jsou pro ně připraveny různé tematické hry, spjaté s ovocnářstvím. Výstava je doslova prošpikovaná zajímavostmi. „Dozvíte se, podle čeho dostávaly ovocné odrůdy svá pojmenování, nebo co konkrétně pěstoval kníže Lichnovský na svém panství,“ prozradil jeden z autorů Radim Lokoč. Největším exponátem výstavy je model roubené sušárny, do kterého můžete vstoupit a vlastnoručně si vyzkoušet sušení ovoce. Pro mateřské i základní školy je připraven edukační program, pro veřejnost odborná přednáška. Výstava potrvá v Muzeu Hlučínska až do 4. února 2024.