Johannes Bochenek

Jubileum 190 let od narození hlučínského rodáka Johanna Bochenka (1831–1909) se Muzeum Hlučínska rozhodlo připomenout retrospektivní výstavou jeho malířské tvorby. Osmnáctiletý Bochenek začal studovat malířství na Akademii umění v Berlíně. Patřil k talentovaným žákům, a proto získal prestižní stipendium na studium v Římě, kde se utvrdil ve svém uměleckém názoru, kterým byl nazarénismus. Náboženská malba hrála v jeho díle ústřední roli, takže získal řadu zakázek na oltářní obrazy, a to především ve Slezsku a na jeho rodném Ratibořsku. Výstava přibližuje autorův život a prezentuje průřez jeho tvorbou, zahrnující kromě oltářních pláten také portréty duchovních osob. Třebaže nemohly být všechny malby prezentovány v originále, představuje výstava i tak doposud největší přehlídku Bochenkových obrazů. Ty byly zapůjčeny převážně z místních farností. Výstavu připravil ve spolupráci s Muzeem Hlučínska dr. Jiří Jung z Katedry dějin umění a kulturního dědictví na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, který se dlouhodobě věnuje umění a architektuře Hlučínska 19. a 20. století. Výstava potrvá  do 2. února 2022.